نخ بخیه

فروشیافزودن به پسندها
قیمت توافقی
ایجادشده توسط
Super User (90)
تلفن: 09307577437
وب سایت: www.asanmedical.ir
موبایل: 09124085442

توضیحات

نخ جراحی

نخ بخیه

در زمان جراحت یا عمل جراحی، پزشکان می بایست از تجهیزات پزشکی برای نگه داشتن بافت های جراحت دیده در کنار یکدیگر استفاده کنند تا در سریع ترین زمان ممکن این بافت های شکافته شده بهم چسبیده و بهبود یابند، و این وسیله یا ابزار پزشکی چیزی نیست جز نخ بخیه، که نخ هایی هستند از یک رشته پلاستیکی ( دارای قابلیت جذب و غیر قابل جذب) یا چند رشته ای در کنار هم طراحی و تولید شده است. نخ جراحی برای بستن شریان ها استفاده میشود، نخ بخیه عموما در بسته بندی های استرین در کنار سوزن هایی که به آنها متصل است بسته بندی و تولید میشوند، البته در مواردی هم بسته بندی نخ بخیه بگونه ای است که نخ جراحی بدون سوزن است و در هنگام استفاده کاربردی برای سوراخ کردن پوست ندارد و شریان بندی وظیفه اصلی آن است. نخ های بخیه میبایست از استحکام بالایی به نسبت قطر خود باشند، نخ های بخیه در کنار صاف و صیقلی بودن بگونه ای طراحی شده اند تا به راحتی بتوانند در میان بافت های محل جراحی حرکت کنند از این رو در برخی از نخ های بخیه، طراحی بگونه ایست که از لایه نازکی چربی فلوئورو کربن و سیلیکون استفاده شده است البته این لاه و پوشش چربی به گونه ای نیست که نتوان گره های بستن رگ را به راحتی نزد. شماره های مندرج بر روی نخ های بخیه به نحویست که اعداد مندرج بر روی نخ ها رابطه مستقیم دارد و این اعداد از شماره 7 که ضخیم ترین نخ بخیه است، تا 0.11 که نازک ترین نخ بخیه می باشد، متغیر است، طبیعیست با افزایش ضخامت نخ، انعطاف پذیری نخ کاهش پیدا کند و با کاهش قطر و ضخامت نخ انعطاف نخ بخیه بالاتر برود و ضعیف شدن نخ از لحاظ پارگی بیشتر شود.

در زیر انواع نخ بخیه را خدمت شما عزیزان معرفی میکنم:

نخ مخصوص بخیه نایلون تک رشته ای Ethicon and Dermal on

نخ بخیه با قابلیت جذب پوستی

نخ جراحی با قابلیت جذب کلاژن (COLLAGEN)

نخ جراحی با قابلیت جذب ساده یا پلین (PLAIN)

نخ پنبه ای COTTON

نخ جراحی غیر قابل جذب مصنوعی

نخ جراحی نایلون چند رشته ای روکش دار سرجی لون SURGILON

نخ بخیه دارای جذب طبیعی

نخ بخیه دارای قابلیت جذب کرومیک یا کاتگوت کرومیکCHROMIC

نخ های قابل جذب غیر طبیعی و مصنوعی

نخ بخیه از جنس ویکریل (پلی گلاکتین) VICRL

نخ بخیه کتان LINEN

نخ جراحی نایلون چند رشته ای بدون روکش نورالون NUROLON

نخ بخیه غیر قابل جذب

نخ جراحی سیمی ضد زنگ stainless steel or wire

نخ جراحی سیلک خالص virgin silk

نخ بخیه سیلک روکش دار Dermal silk

نخ بخیه نایلون

در زیر به مواد تشکیل دهنده نخ بخیه اشاره میکنیم:

بسته به نوع هر نخ بخیه، مواد تشکیل دهنده نخ بخیه متفاوت میباشد یکی از مواد هایی که تشکیل دهنده نخ بخیه می باشد کاتگوت میباشد، که نخ جراحی کاتگوت از مواد کلاژن تهیه شده از زیر مخاط روده گوسفند یا بافت سروزی روده گاو تهیه و تولید میشود و شماره این نخ ها بین 3 تا 7-0 در بازار موجود میباشد، کاتگوت بوسیله آنزیم های بدن جذب میشود و به همین دلیل به عنوان جسم خارجی در بدن باقی نمی ماند. و میزان جذب این نوع نخ به عوامل ذیل بستگی دارد

نوع بافت :کاتگوت در بافت های سروزی و مخاطی سریعتر و در چربی زیر پوست آهسته تر جذب می شود.

وضعیت بافت: زمانی که در بافت عفونتی وجود داشته باشد ، سرعت جذب افزایش می یابد.

وضعیت سلامت بیمار: در بیماران دچار سوء تغذیه یا بافت های آزرده سریعتر جذب می شود. در بیماران پیر یا ناتوان ممکن است به مدت طولانی باقی بماند.

انواع کاتگوت عبارتند از:

کاتگوت ساده Plain Catgut

نسبتا سریع و معمولا در فاصله 5 الی 10 روز قدرت استحکام خود را از دست می دهند و در فاصله 70 روز در بافت های بدن و جذب می شوند. کاتگوت ساده عموما برای لیگاتور عروق کوچک و بخیه زدن چربی زیر پوست بکار میرود. در سایزهای 3 الی 5-0 موجود میباشد.

رنگ طبیعی این نوع نخ های بخیه زرد است اما امکان دارد با رنگهای آبی یا سیاه رنگ آمیزی شوند. در جراحی های زیبایی صورت ممکن است این نخ بخیه در پوست استفاده شود

نخ جراحی کاتگوت کرومیک Chromic Catgut

نخ های ساده را در نمک کرومیک قرار میدهند و به این وسیله  مدت جذب آن را افزایش می دهند. در  لیگاتور عروق بزرگ و در بافتهایی که نمیتوان از نخ های غیر قابل جذب به دلیل خاصیت سنگ سازی آن استفاده کرد،از نخ کاتگوت کرومیک استفاده میشود. مانند دستگاه ادراری و کیسه صفرا این نخ ها برای فاشیا(فاسیا) مناسب نمی باشند چونکه قدرت کشش آن سریع از بین میرود. اگر میزان جذب آن طبیعی باشد زخم را به مدت 14 الی 21 روز محافظت میکند و در حدود 90 روز به طور کامل جذب می گردند. سایزهای آن از 3 تا 7-0 است و امکان رنگ آمیزی آن با رنگ های آبی یا سیاه وجد دارد.

نخ بخیه کلاژن Collagen

این نوع نخ جراحی از فیبرهای کلاژن تاندن گاو گرفته می شود. شماره های آن از 4-0 تا 8-0 است و بدلیل قابلیت انعطاف خوبی آن ، بیشتر در جراحی های چشم استفاده میشود. این نوع نخ بخیه ها در پاکت های حاوی مایع مانند آب یا الکل، برای حفظ قابلیت انعطاف آن نگهداری میشود. به همین خاطر هم به محض خارج شدن از پاکت، باید مورد استفاده قرار بگیرد. اگر به مدت طولانی بدون استفاده بماند الکل آن تبخیر شده و قابلیت انعطاف آن از بین خواهد رفت.

نخ بخیه ویکریل (پلی گلاکتین)

نخ جراحی ویکریل قابل جذب می باشد. جذب نخ و پوشش آن توسط هیدرولیز است. این نخ در مدت 14 روز حدود 65% توانایی کششی خود را از حفظ می کند و در بیست و یک روز حدود 40% باقی مانده و در زمان حدود 56 تا 70 روز بعد از مصرف توده نخ از بین می رود. با اینکه این نخ چند رشته ای است ولی با پوشش خود صاف تر شده ، عبور از نسج آسان می گردد. این نوع نخ نسبت به کاتکوت ساده و کرومیک که در موارد بخیه زدن جدار های پرچرب لیز می خورند ، به آسانی در دست جراح جمع و جور میگردد. این نخ را در مواردی که برای بستن پوست و یا ملتحمه چشم استفاده می شود ، به علت ایجاد تحریک موضعی لازم است قبل از هفت روز خارج کرد. از این نخ در مواردی که بافت ها تحت کشش هستند و بهم نمی رسند نمی توان استفاده کرد. برای بستن جدار شکم (فاسیا) استفاده نمی شود و مصرف آن در بافت های قلبی عروقی و اعصاب تایید نشده است ولی موارد استفاده آن در لیگاتور و بخیه در نقاطی که نخ قابل جذب مناسب باشد ، می باشد.

نخ های بخیه غیر قابل جذب NonabsorbableSuture

نخ هایی که از پیله کرم ابریشم تهیه می شوند. موم و مواد چسبناک را از روی رشته های نخ تمیز کرده و رشته ها بهم تابیده می شوند و به صورت چند رشته ای تهیه می شوند.معمولا چون رشته های بهم تابیده قدرت و استحکام بیشتری دارند. بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

این نخ ها معمولا به رنگ سیاه هستند، اما ممکن است به رنگ سفید نیز وجود داشته باشند. اندازه آنها از 5 تا 9-0 است. نخ سیلک حقیقتا غیر قابل جذب نیست و معمولا این نخ بعد از گذشت یک سال قدرت استحکام خود را از دست می دهد و بعد از دو سال ناپدید می شود.

این نخ محافظ خوبی برای زخم است، بخصوص هنگامی که بیمار می خواهد سریعتر راه بیفتد. در بافت کمتر از کات گوت عکس العمل ایجاد میکند، اما مانند بقیه نخ های غیر قابل جذب کاملا به عنوان یک ماده بی جان در بدن عمل نمیکند. بطور مکرر در بافت سروزی دستگاه گوارش و دوختن فاسیا به شرطی که عفونت نداشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

سیلک خالص Virgin Silk

سیلک خالص بصورت چند رشته ای بهم تابیده شده و نخ های شماره 8-0 و 9-0 را میسازد و برای نزدیک کردن بافت های نرم بکار میرود، بخصوص در جراحی های چشم.

این نخ ها به رنگ سیاه یا سفید وجود دارند.

سیلک روکش دار Dermal Silk

از رشته های نخ سیلک بوسیله ژلاتین یا مواد پروتئینی دباغی میشود و به صورت روکش روی رشته های نخ قرار می گیرد معمولا برای بخیه پوست مورد استفاده قرار میگیرد. بخصوص در نواحی که به کشش بیشتر پوست است و برداشتن این نوع بخیه ها هم بسیار آسان است. به رنگ سیاه در شماره های 0 تا 5-0 وجود دارند.

نخ جراحی پنبه ای Cotton

نخ جراحیپنبه ای از فیبرهای سلولز طبیعی ساخته می شوند. که به صورت نخ های تابیده شده و به شکل های چندرشته ای اند. اندازه آنها از 1 الی 5-0 است . این نوع نخ ها معمولا سفید هستند ولی ممکن است به رنگ صورتی یا آبی رنگ هم رنگ آمیزی شده باشند.

نخ پنبه ای ضعیفترین نخ غیر قابل جذب است. در حالی که اگر خیس شود قدرت استحکام آن افزایش می یابد برعکس سیلک. قبل از استفاده از این نخ ها باید آنها را خیس کرد، خیس کردن باعث افزایش 10% به قدرت استحکام نخ می شود. مانند سیلک در اکثر بافت های بدن بصورت لیگاتور یا بخیه مورد استفاده قرار میگیرد اما همانند سیلک مفید نیست.

نخ بخیه کتان Linen

نخ کتان از فیبر خام کتان ساخته میشود. این نخ ها روی هم تابیده شده و روی آن روکش های مخصوصی جهت انعطاف پذیر کردن آن و نرم بودن در هنگام عبور از بافت، کشیده می شود.

قدرت استحکام آن کمتر از تمام نخ های غیر قابل جذب است. اندازه های 0 تا 2-0 وجود دارد. بیشتر در جراحی دستگاه گوارش مورد استفاده قرار میگیرد.

نخ های بخیه فولادی ضد زنگ یا نخ های سیمی Stainless Steel or Wire

نخ های فولادی ضد زنگ یا نخ های سیمی از آلیاژ فلز آهن با کربن کم ساخته میشود. این نخ ها در جراحی های توراکس، در ترمیم تاندون، در عمل های ارتوپدی و جراحی اعصاب و بستن زخم های جراحی عمومی استفاده می شوند.

نخ هایبخیه غیر قابل جذب مصنوعی

با اینکه نخ سیلک بعنوان نخ غیر قابل جذب اکثریت استفاده را دارد، نخهای غیر قابل جذب مصنوعی مورد استفاده قرار میگیرند. چرا که فوائد منحصر به فرد را در خیلی از موقعیت های جراحی برای آن ارائه می دهند. این نخ ها دارای قرت استحکام زیادتری نسبت به سیلک هستند و کمتر باعث واکنش در بافت می شوند.

گره زدن با اکثریت این نخ ها مشکل تر از سیلک است. دوام و حساسیت کمتر در بافت، سختی گره زدن این نخ ها را نادیده گرفته و از آن استفاده می کنند. این فوائد ممکن است، مهمتر از اشکالات این نخ ها باشد.

نخ جراحی نایلون

از پلیمر پلی آمید که از سنتز زغال، هوا و آب مشتق میشود، تهیه می گردد که کمترین عکس العمل را در بافت ایجاد میکند.دارای قدرت استحکام بسیار بالایی است، اما استحکام آن بوسیله هیدرولیز در بافت به میزان 15 تا 20 درصد در سال کاهش می یابد.

این نخ در همه بافت های بدن جایی که استفاده از نخ های غیر قابل جذب قابل قبول است، استفاده میشود. مگر زمانی که نیاز به محافظت طولانی در نواحی بدخیم بافت وجود دارد. این نخ ها به سه شکل تک رشته ای، چند رشته ای بدون روکش و چند رشته ای روکش دار وجود دارند.

نخ جراحی نایلون تک رشته ای:

این نخ به رنگ سیاه، آبی یا سبز در اندازه های 2 تا 11-0 وجود دارد. کوچکترین سایز آن در عمل های خیلی ظریف مورد استفاده قرار میگیرد. این نو نوع نخ های جراحی در عمل های چشم هم مورد استفاده قرار میگیرند. چرا که قابلیت ارتجاعی آن بسیار مطلوب است اندازه های بزرگتر در بخیه پوست بخصوص در جراحی های پلاستیک زمانی که زیبایی هم مهم است و در بخیه های محافظ مورد استفاده دارد. مرطوب کردن نخ های تک رشته ای قابلیت انعطاف آن را بیشتر می کند و استفاده از آن آسانتر از نخ ها خشک است.

نخ جراحی نایلون چند رشته ای بدون روکش نورالون:

به رنگ سیاه یا سفید وجود دارد از نظر ظاهر استفاده از آن مثل سیلک است. اما محکمتر است و عکس العمل کمتری را در بافت ایجاد میکند. اندازه آن از 1 تا 7-0 می باشد و در همه بافت های بدن که نیاز به نخ های غیر قابل جذب است استفاده می شود.

نایلون چند رشته ای روکش دار سرجی لون:

روکش از جنس سیلیکون دارد که عبور آن را از بافت آسانتر میکند و بقیه خصوصیات آن شبیه سیلک و نایلون چندرشته ای بدون روکش است.

پلی پروپیلن ، پلی اتیلن و پولیستر از انواع دیگر نخ های غیرقابل جذب مصنوعی هستند.

در ادامه لازم میدانم نکاتی در رابطه با کلیه نخ های جراحی خدمتتون آموزش دهم.

همیشه سعی نمایید در انتخاب نخ مورد نظر کمال دقت را به عمل آورید و اگر دفعه اولی می باشد که از نخ مورد نظر استفاده می کنید نکات قوت و ضعف آن نخ را حتما بیاد نگه دارید چرا که در صورتیکه به نکات کلی و جزیی نخ آگاه نباشید مجبورید به آزمون و خطا در حین جراحی بپردازید و این باعث ضایع شدن نخ و از بین رفتن نخ و بلااستفاده ماندن آن می گردد.

همیشه سعی نمایید از نخ هایی که عوارض کمتری با بدن فرد ایجاد می کنند استفاده کنید و به نخ مورد استفاده و محل استفاده آن دقت لازم را به عمل آورید چرا که استفاده نابجا در استفاده از نخ جراحی می تواند منجر به عوارضی چون جای اسکار زخم بد و یا باز شدن بخیه ها بطور خودبخود قبل از موعد کشیدن آن و عوارض این چنینی گردد.

بعد از استفاده از نخ های بخیه حتما سوزنهای آن ها را جدا و داخل ظرفهای مخصوص اشیای تیز و برنده قرار دهید تا از آسیب به خود و سایر همکاران جلوگیری گردد.

هیچگاه از سوزن های راند که مخصوص احشاء داخلی بدن می باشد برای پوست استفاده نکنید چون احتمال شکستن سوزنها در حین بخیه هست.

تا جایی که امکان دارد از نخ های بخیه ای که لایه اول آنها باز شده استفاده نکید چون ریسک احتمال عفونت موضع عمل را افزایش می دهد.

نخ هایی که در محلول هستند را قبل از استفاده با سرم فیزیولوژی شستشو دهید چون گاهی خود همان مواد باعث حساسیت در بیمار می گردد.

کلمات کلیدی 

قیمت نخ بخیه

انواع نخ بخیه نایلون

نخ بخیه مناسب برای صورت

اگر نخ بخیه در بدن بماند

انواع نخ بخیه دامپزشکی

شماره نخ بخیه برای دست

نخ بخیه در جدول

 

درجه بندی نخ بخیه

موقعیت

تهران

جزئیات آگهی

شناسه آگهی: 621
نمایش داده شده: 581
انقضا: 1400-11-10 11:04:00

محصولات مشابه

آخرین آگهی ها

چراغ سیالیتیک اتاق عمل
قابلیت استفاده از LED های مدیکال رنگی (Multicolor) قابلیت تنظیم Focus استفاده از دوربین با کیفیت تصویر Full HD دارای
جعبه کمک های اولیه ونوس
جعبه کمکهای اولیه ونوس تهیه شده از مواد اولیه نو
گان جراح استریل یکبار مصرف
گان جراحی یکبار مصرف
پک جراحی جنرال
شرکت نگاران طب
گان بیمار
گان یکبار مصرف گان بیمارستانی گان و شان
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6

تماس

  • ایران، تهران خیابان ولیعصر کوچه سیدالشهد
  • 021860814
  • تلفن :جهت تبلیغات در سایت 093077437
  • ایمیل : از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.
  • ساعات کاری : ۸ صبح الی ۵:۳۰ بعداز ظهر
بالا