اسکالپ وین

فروشیافزودن به پسندها
ایجادشده توسط
Super User (76)
تلفن: 09307577437
وب سایت: www.asanmedical.ir
موبایل: 09124085442

توضیحات

اسکالپ وین

اسکالپ وین

در این مقاله به سوالات زیر در خصوص اسکالپ وین پاسخ داده خواهد شد:

  1. موارد استفاده از اسکالپ وین در کجا است؟
  2. موارد استفاده از اسکالپ در پزشکی به چه صورت است ؟
  3. کاربردهای سوزن پروانه ای در پزشکی چگونه است ؟
  4. اجزاء اسکالپ وین کدامند ؟
  5. انواع مختلف اسکالپ کدامند ؟

در محصولات و تجهیزات پزشکی به وسیله ای دارای سوزن پروانه ای شکل اسکالپ وین میگویند، که نام دیگر آن نیز ست تزریق بالدار نیز میگویند در زبان انگلیسی به این محصول Scalp Vein گفته میشود.

اسکالپ چیست ؟

اسکالپ وسیله ای است که به نام های مختلف مانند اسکالپ وین و سر سوزن پروانه ای شناخته می شود که برای زمان خونگیری از افرادی با بدن ضعیف استفاده میشود و میخواهید به خون فرد مورد درمان یا آزمایش در ناحیه ورید وی دسترسی پیدا کنید، نام دیگر اسکالپ وین را ست تزریق بالدار نیز میگویند. چرا که در بالای سوزن زائده پلاستیکی وجود دارد که پروانه ای شکل میباشد.اسکالپ وین وسیله ای پرکاربرد میباشد که در بیمارستان ها و مراکز درمانی برای سوراخ کردن پوست و همچنین رگ ها بسیار مورد استفاده میباشد.

اسکالپ وین به فرد استفاده کننده این امکان را میدهد تا دسترسی آسان به شریان ها و و ورید های سطحی داشته باشد و تزریق داخل وریدی یا فلوتومی یا همان خونگیری به راحتی صورت پذیرد. استفاده از اسکالپ وین یا همان ست تزریق بالدار در بیمارستان ها و مراکز سلامتی و درمانی بسیار بالاست چراکه همانطور در بالاتر به آن اشاره شد از ست تزریق بالدار یا همان اسکالپ وین هم برای تزریق و هم برای خونگیری استفاده میشود، سوزن این وسیله پزشکی دارای 2 بخش میباشد، قسمت اول، قسمتی است که در زیر پوست قرد فرو میرود و قسمت بعدی دو بالیست که در بالای اسکالپ وین طراحی شده است که دوبال طراحی شده در بالای سوزن دارای انعطاف هستند، قسمت نهایی که در ست تزریق وریدی بالدار طراحی شده است، لوله کوچکیست که دارای انعطاف بالایی میباشد تا از پارگی آن به راحتی جلوگیری شود، این لوله معمولا 25الی 38 سانتی متر میباشد و متصل کننده سوزن اسکالپ وین وارد شده در رگ به تجهیزات پزشکی دیگر همچون سرنگ، بطری تزریق و یا ... میباشد. طراحان اسکالپ برای جلوگیری از انتقال بیماری در صورتی که از ست تزریق وریدی بالدار استفاده مجدد شد در طراحی خود از قفل هایی که بر روی سوزن استفاده کرده اند تا بتوانند تا حد امکان از انتقال بیماری جلوگیری کنند.

مواردی که در زیربه آن اشاره میشود، سایر کاربرد هایی هستند که از اسکالپ یا همان سوزن پروانه ای میتوان استفاده کرد:

1.در طول درمان سرطان پستان در بانوان

2.در نمونه گیری خون یا همان فلبوتومی

3.تزریق دارو های وریدی

4.شیمی درمانی و درمان هایی که باعث قشار زیاد بر رگ ها میشود

اجزاء اسکالپ وین یا همان سوزن پروانه ای به شرح زیر است:

1.سوزن کوتاه مخصوص تزریق

2.زائده پروانه ای شکل

3.لوله انعطاف پذیر متصل کننده سوزن به بطری یا ...

4.غلاف ایمنی پلاستیکی (جهت جلوگیری از آسیب به ست تزری بالدار)

دسته بندی و انواع اسکالپ ها توسط گیج ها و سر سوزن ها طبقه بندی میشود، شماره اسکالپ ها یا همان سوزن پروانه ای از گیج شماره 18 الی گیج شماره 27 دسته بندی میشوند، رابطه شماره گیج و نازکی اسکالپ با یکدیگر رابطه ای معکوس میباشد بدین صورت که هرچقدر گیج اسکالپ وین شماره بالاتری داشته باشد اندازه سوزن کوچکتر و نازکتر میشود. اندازخ نرمال در گیج های سرسوزن پروانه ای از 21 ال گیج شماره 23 میباشد، گیج های 24 ال 28 به دلیل ریز بودن سر سوزن مخصوص فعالیت های مصوص میباشد و در حالت نرمال استفاده نمی شوند زیرا باعث بوجود آمدن لخته های خون میشوند.

سر سوزن پروانه ای یا همان اسکالپ در افرادی استفاده میشوند که دچار ضعف در نواحی بدن خود هستند و تزریق دارو میبایست در آنجا انجام شود، نوزادان، کودکان، افراد با سن بالا و بیمارانی که دچار ضعف در نواحی رگ و پوست خود هستند و یا در آنها به سختی رگ گیری صورت میپذیرد بیشتر مورد استفاده میشود

مزایای اسکالپ چیست ؟

اسکالپ ها یا همان سوزن پروانه ای به دلیل نازکی و حساسیت موجود در طراحی خود باعث جلوگیری ازبین رفتن گلوبول خونی میشود و این از بین رفتن آمار کمتری نسبت به سایر وسایل خونگیری آمار پایین تری را دارد.گیج موجود در اسکالپ ها از تخریب بافت رگ ها جلوگیری میکنند. بطور کلی اسکالپ وین مورد استفاده در افرادی میتواند باشد که دچار اختلالات خونریزی هستند همانند اختلال خونریزی هموفیلی و یا همچنین بیماری فن ویلبراند، اسکالپ وین یا همان سوزن پروانه ای برای این افراد کمترین مشکل را بوجود خواهد آورد، چراکه سوزن موجود در اسکالپ ها کوچک هستند و خونریزی را به حداقل میرسانند.

علل استفاده از اسکالپ وریدی غالبا به شرح زیر است:

خونگیری وریدی توسط اسکالپ وین

خونگیری وریدی زمانی است که پرستار یا متخصص از یک رگ برای رسیدن خون استفاده می کند. فلبوتومیست حرفه ای پزشکی در واقع کسی است که برای خونگیری آموزش دیده و از این تجهیزات پزشکی برای این منظور استفاده می کند.

تزریق وریدی به وسیله اسکالپ وین

اگر بیمار نیاز به تزریق وریدی داشته باشد، یک پرستار یا پزشک ممکن است از اسکالپ وین برای دسترسی به ورید استفاده کند. تزریق وریدی ممکن است برای درمان کمبود آب یا بیماری که عمل جراحی داشته و نمی تواند بنوشد و بخورد ، استفاده گردد سوزن پروانه ای توخالی اجازه می دهد تا مایعات IV برای کمک به آبرسانی و مایعات تزریقی به بیمار کمک نماید.

تزریق دارو با اسکالپ وین

اسکالپ همچنین اجازه می دهد تا پزشک داروهای تزریقی را از طریق رگ انجام دهد. این داروها می توانند از طریق یک سرنگ «تحت فشار» وارد بدن شوند. هنگامی که بیمار نمی تواند دارو را از طریق دهان مصرف نماید و یا نیاز به تاثیر سریع دارو است ، بوسیله اسکالپ می توان این موارد را برطرف نمود.سوزن پروانه معمولا یک راه حل درازمدت برای درمان وریدی برای دادن دارو یا مایعات نیست. این به این دلیل است که سوزن به راحتی می تواند از رگ خارج شود. یک پزشک ممکن است از طریق یک خط مرکزی یا کاتتر مرکزی (PICC) داخل ورید بزرگتر استفاده گردد.

 

اسکالپ وین زرد

تفاوت اسکالپ وین و آنژیوکت

روش زدن اسکالپ وین

نمایندگی اسکالپ وین

تفاوت آنژیوکت با اسکالپ وین

فیلم رگ گیری با اسکالپ وین

اسکالپ وین تالاسمی

اسکالپ وین فروش

موقعیت

تهران

جزئیات آگهی

شناسه آگهی: 566
نمایش داده شده: 335
انقضا: 1400-09-04 13:49:00

تماس

  • ایران، تهران خیابان ولیعصر کوچه سیدالشهد
  • 02186081714
  • تلفن :جهت تبلیغات در سایت 09307577437
  • ایمیل : از این آدرس ایمیل در مقابل روبوت های اسپمر محافظت می شود. جهت مشاهده آن باید جاوااسکریپت فعال باشد.
  • ساعات کاری : ۸ صبح الی ۵:۳۰ بعداز ظهر
بالا